Emel Büyükburç

                                                   (1952-2001)   

                                 

Ayas Paşa’nın soyundan gelen Hatice Emel (Ayas) Büyükburç 1952 yılında İstanbul’da doğdu. Eğitim hayatı Gazi Mustafa Kemal Paşa İlkokulu’nda başlayan Büyükburç 1970 yılında Çamlıca Kız Lisesi “Edebiyat Kolu”ndan “pekiyi” derece ile mezun oldu. 1970 yılında girdiği Milli Eğitim Bakanlığı İstanbul Sekreterlik Okulu’nu “pekiyi” derece ile tamamladı. 1972 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Şan Bölümüne yetenek sınavı ile giren Emel (Ayas) Büyükburç 1976 yılında Şan bölümünden başarıyla mezun oldu.

 

1976’da sanatçı Erol Büyükburç ile evlendi. Bir yıl sonra kızları Evren dünyaya geldi.

 

 

1978’de ilk sahne çalışmalarına Almanya, İsviçre, Hollanda turneleri ile başladı. Bunu yurt içinde ve yurt dışında verdiği sayısız konserler, turneler, televizyon ve radyo programları izledi.

 

1980’lerde eşi ile birlikte “Çapraz Show”  adını verdikleri, gerek kostümleri gerekse repertuvarı ile sıradışı olan konserler verdi.

 

1980 yılında Ramazan Ayı için TRT’nin yapımcılığını üstlendiği 3 bölümden oluşan “ Çağdaş Ortaoyunu”nda oynadı. Aynı yıl eşi ile birlikte gittiği Londra’da  “My Fair” salonunda konser verdi.

 

1981’de ilk Müzikli Masallar- Nasreddin Hoca- Çocuk Şarkıları ile çocuk programları için sayısız çalışmalarda bulundu.

 

1982-1983 yıllarında “Çalıkuşu”, “Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç” adlı TRT dizilerinde rol aldı.

 

1984’de Yugoslavya konserleri sırasında çocuk programları ile ilgili çalışmaları Priştine Televizyonu tarafından değerlendirilip üç dilde, 8 televizyon kanalında yayınlandı.

 

1984 yılında eşinin müziklerini yazdığı ilk müzikal ortaoyunu “ Tahir ile Zühre”yi İstanbul Festivali’nde oynadı.

 

1985’de TRT’nin yapımcılığını üstlendiği  “Sultan Hisar Destanı”  adlı tarihi dizide baş kadın oyuncu olarak rol aldı.

 

1984’de başlayan ve eşi ile 35 dili içeren Turistik Program çalışmaları 5 yıl devam etti.

 

1986-1987-1988 yıllarında  “Bitmeyen Azap” , “Sevgili Karılarım”, “Kaçış”, “Enayiler Kralı Murtaza ”, “Ölüm Bizi Bulunca” adlı sinema filmlerinde başrol   oynadı.

 

 Sanatçının “ Müzikli Masallar”, “Çocuk Şarkıları” adlı iki kaseti, eşi ile birlikte hazırladığı 10 kitaptan oluşan “ Çocuk şarkıları” adlı bir dizi kitabı vardır.